Rezervasyon Bilgileri

Balıkçıköy

Balıkçıköy, Taze Lezzetler Taze Sağlık


Ege otları Urla'dan balıklar Adana'dan

06.12.2011 Hürriyet

Lezzet dolu deniz ürünlerini Başkentlilerle buluşturan Balıkçıköy Fahri Restaurant, 35 meze çeşidiyle büyük ilgi topluyor.
EGE'nin sıcaklığı ile yunan mutfağını birleştirerek lezzet dolu deniz ürünlerini Başkentlilerle buluşturan Balıkçıköy Fahri Restaurant, 35 meze çeşidiyle büyük ilgi topluyor. Mezelerde ağırlığı ege otlarına verdiklerini belirten Balıkçıköy Fahri Restaurant'ın sahibi Fahri Çer, "Urla'dan getirdiğimiz Ege otları ve kendi yaptığımız özel deniz ürünü pastırmamız çok seviliyor" dedi. İnsanlara balığı sevdirmeyi amaçladıklarını ifade eden Çer, "Geçmişte insanlar balığı sevmiyordu ve tanımıyordu. Bu değişmeye başladı. Balıkçılık artık iş kolu olarak da çok popüler. Ankara'da ilk balık restoranını açtığımda beş tane balıkçı vardı. 12 sene içinde bu sayı oldukça arttı" diye konuştu.

Ankara'da balıkçı dendiğinde akla gelen konseptten farklı bir atmosfer yarattıklarını anlatan Çer, şunları söyledi: "Mevsimine göre günlük 15 çeşide yakın balığımız oluyor. Balıklarımızı İzmir, Mersin, Adana ve Karadeniz gibi pek çok şehirdeki 14 değişik balıkçıdan alıyoruz.

Dil sarmasından balık köftesine
Evlerimizdeki misafirperverliği buraya taşımaya çalışıyoruz. Tüm detaylara özen gösteriyoruz. Salatadaki maydanozun solgunluğu bile bizi rahatsız eder. Bu özen de lezzette başarı sağlıyor. İyi bir ekiple, mutlu bir şekilde Balıkçıköy'ü işletiyoruz. Mimar ve sanatçı arkadaşlarımızla çalışarak bu atmosferi sağladık. Görselliğe de önem veriyoruz. Bir müşterimizin görüşü ya da önerisi bile bizim için çok önemlidir. Hemen gerekli değişikliği ya da yeniliği yapmak isteriz. Ege otlarını tavada kavurarak sıcak şekilde sunuyoruz. Mezelerin yanına ara sıcaklar katmak, pek yapılan bir şey değil. Değişik ara sıcaklarımız mevcut.

Balık köfte, dil sarması, deniz ürünleri böreği, dil şiş, tuzda balık, buğulama, somon füme, pazı sarması, ahtapot ezmesi gibi çok sayıda ürünümüz var."

Buharda pişiyor iki saat dinleniyor
"ANKARA'da bir ilk olan balık köftesini, karides, kalamar, ahtapot ve balık etinden yapıyoruz. Somon fümeyi kendimiz işleyerek sunuyoruz. Dil şişi kendi özel soslarımızla hazırlıyoruz. Salatalarımıza çok özen gösteriyoruz. Pazı sarmalarımızı buharda pişiriyoruz. İki saate yakın dinlenmesi gerekiyor. İç malzemesi olarak levrek, hellim peyniri, yengeç gibi ürünler kullanıyoruz. Çeşitli otlar koyabiliyoruz.
Ahtapot ezmesini cevizli yapıyoruz. İçine sarımsak, kereviz, taze soğan, domates, nane, soya sosu, zeytinyağı ve limon koyuyoruz. Karışımı iki üç saat bekletmek gerekiyor. Özellikle soslarda dinlendirme çok önemli."


Book a Table

Its worth!

Yaza Özel

Yaz günü iyi gider...
Bir Klasik...Çipura

Çipura Elips biçiminde yassı vücudu, beyaz karnı, koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları ile tanınır. Atlas Okyanusu, Kuzeybatı Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de bulunur.

Lezzetinin Namı Roma'dan...Tekir

Barbunyaya çok benzeyen ve yakın akrabası olan bu balık bütün denizlerimizde avlanır.

Taze Lezzetin
Adresleri
Filistin Caddesi

Kırlangıç Sokak No:3
GOP / ANKARA
Tel: 0 312 428 00 47

Balıkçıköy Tunalı

Abay Kunanbay Cad. No:4/1
Kavaklıdere / Ankara
Tel: 0 312 466 04 50

Balıkçıköy Çayyolu

Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2853 Cad. No:24 Park Cad. yanı
ÇAYYOLU / ANKARA
Tel: 0 312 240 15 67

Balıkçıköy Çukurambar

Kızılırmak Mh. 1426. Cd. No: 28/A
Çukurambar/ANKARA
Tel: 0 312 287 62 07-08